top of page

Korporátne dlhopisy

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Dec 2, 2023
  • 6 min read

Nie je dlhopis ako dlhopis

Investovanie do dlhopisov sa všeobecne považuje za konzervatívnu a bezpečnú formu investovania a patria medzi najstaršie a najstabilnejšie investičné nástroje, ktoré poskytujú investorom príležitosť dosiahnuť stabilný príjem a zároveň chrániť svoj kapitál. Táto téza nemusí platiť vždy...


Existuje niekoľko druhov dlhopisov, a medzi najrožšírenejšie patria práve štátne dlhopisy a korporátne (firemné) dlhopisy.


Štátne dlhopisy sú emitované vládou krajiny a sú považované za jedny z najbezpečnejších investícií, pretože sú zvyčajne podporené celou ekonomikou krajiny.

Prostredníctvom štátnych dlhopisov si štáty požičiavajú peniaze.

Samozrejme, rizikovosť dlhopisu záleží od danej krajiny, ktorá dlhopis vydáva. Štátny dlhopis, napríklad USA alebo Nemecka, sa považuje za veľmi bezpečený, ale naopak štátne dlhopisy krajín ako Argentína alebo Turecko, sa považujú za rizikovejšie.


Korporátne dlhopisy sú emitované súkromnými spoločnosťami na financovanie svojich aktivít.

Prostredníctvom korporátnych dlhopisov získavajú financovanie podnikateľské subjekty. Korporátne dlhopisy sú teda pre firmy alternatívou úveru.


Korporátny dlhopis predstavuje tzv. pôžičku spoločnosti na vopred stanovené obdobie s vopred stanoveným úrokovým výnosom, ktorý bude spoločnosť vyplácať. Na oplátku sa spoločnosť zaväzuje zaplatiť úrok a následne splatiť nominálnu hodnotu dlhopisu po jeho splatnosti.

Prečo spoločnosti emitujú dlhopisy?


Korporátne dlhopisy sú pre firmy alternatívou úveru od banky. Bankový úver dokonca predstavuje lacnejšiu alternatívu financovania ako vydávanie dlhopisov.

Prečo teda spoločnosti vydavajú dlhopisy, keď môžu požiadať banky o úver?

Keď spoločnosť žiada banku o pôžičku alebo úver, musí spĺňať určité parametre pre schválenie. Banky posudzujú napríklad tržby, zisky/straty alebo aj celkovú zadĺženosť spoločnosti alebo rizikovosť projektu alebo plánov.

V prípade zamietnutia úveru bankou, ďalšiou možnosťou spoločnosti na získanie finančných prostriedkov je práve vydanie dlhopisu. V takomto prípade nikdo nekontroluje v akom stave je firma (investor by mal). Firemný, resp korporátny dlhopis je obyčajný úver, kde investor kúpou cenného papiera požičiava spoločnosti peniaze, bez akýchkoľvek garancií či záložných práv.


Splatenie a prípadné výnosy pre investorov súvisia s úspešnosťou projektu. Ak projekt uspeje, môže investor dosiahnuť zisk. No v prípade neúspechu projektu alebo dokonca bankrotu firmy, existuje riziko straty celej investície. Splatenie dlhopisov totiž negarantuje žiaden fond podobný tým, ktoré chránia vklady v bankách alebo investície, a skrachovaná spoločnosť môže byť "s.r.o.-čka" s vlastným imaním 5000 €.


"Garantované" a "bezirizkové" slovenské firemné dlhopisy


Hlavným dôvodom, prečo píšem tento článok, je výrazný nárast emisií firemných dlhopisov na Slovensku. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa len v roku 2022 na Slovensku vydali dlhopisy v hodnote 5,3 miliardy eur, čo predstavuje nárast takmer o 60 % oproti roku 2021.

S týmto nárastom emisií súvisí aj zvýšený záujem a dostupnosť dlhopisov pre retailových investorov. Avšak v prípade retailového investora je povedomie o rizikách spojených s investovaním do týchto firemných dlhopisov veľmi nízke, a to je niečo, čo by som rád zmenil a priblížil.


Len informovaný a finančne gramotný spotrebiteľ dokáže prijímať kvalitné finančné rozhodnutia.

Jednoduchá dostupnosť


Dlhopisy sú jednoducho dostupné pre bežných ľudí a s minimálnym úsilím, cez pár klikov na internete je ich možne zakúpiť - bez akéhokoľvek skúmania vhodnosti investície pre investora, bez odborného poradenstva a informovania. Inými slovami, chýba akákoľvek ochrana investora.


Zavádzajúce reklamy


Mám pocit, že na sociálnych sietach sa roztrhlo vrece s reklamami na firemné dlhopisy, ktoré

často spomínajú investíciu ako bezrizikovú alebo s garantovaným výnosom.

Informácie o rizikách nie sú uvedené alebo sú len veľmi pracne dohľadateľné v prospekte dlhopisu. Uvádzať investíciu do firemného dlhopisu ako bezrizikovú alebo s garantovaným výnosom je nepravdivé a zavádzajúce.


Absencia informovanosti o kvalite dlhopisov


Investovanie do firemných dlhopisov so sebou nesie značné riziko, hlavne pre investora, ktorý nie je informovaný a nenaštudoval si "pozadie" spoločnosti, a nedokáže posúdiť riziko investície. Retailový investor si nemá ako overiť kvalitu dlhopisu a teda zhodnotiť riziko investície. Na Slovensku nie je žiadna spoločnosť alebo agentúra, ktorá by hodnotila kreditný rating emitenta - posudzovala schopnosť emitenta splácať dlh.

NBS síce dlhopis schvaľuje, ale schválenie dlhopisu Národnou bankou znamená, že emisia dlhopisu prebehla podľa zákona a spĺňa formálne požiadavky, ale nevyhodnocuje finančnú situáciu emitenta alebo jeho obchodný model, ani vecnú stránku predkladaných informácií. Inak povedané, NBS nemá mandát posudzovať, či bude mať podnik dostatok peňazí alebo dostatočne úspešný obchodný model na to, aby dokázal vrátiť požičané peniaze a sľúbený výnos.


Rada a zlaté pravidlo pri investovaní znie: keď nedokážete posúdiť riziko investície alebo investicií nerozumiete, neinvestujte!

Pred investíciou preverujte alebo si nechajte poradiť


Potenciálnym investorom odporúčam, aby sa komplexne zaujímali o okolnosti vydávania korporátnych cenných papierov.


Kto vydáva dlhopis?


Je to samotná spoločnosť alebo jej dcérska alebo sesterská spoločnosť?

Ak emitentom dlhopisu je sesterská alebo dcérska eseročka, ktorá môže byť bez histórie a absolútne bez majetku. Jej jediným aktívom sú peniaze, ktoré vyzbiera z predaja dlhopisov. Tie následne požičia materskej alebo sesterskej spoločnosti.


Dôležité je tiež skúmať fungovanie firmy


Aká je história firmy a splácania jej záväzkov. Je potrebné poznať mieru zadlženia a rozumieť ako funguje jej podnikanie. Ako sa spoločnosť postaví k svojim záväzkom v prípade, že jej investičný zámer nedopadne podľa plánu? Poskytuje spoločnosť o projekte dostatok informácií?


Ako je zabezpečený dlhopis?


Sú dlhopisy kryte celým majetkom spoločnosti? Aký je majetok firmy? Koľko má spoločnosť dlhov a záväzkov? Ako plánuje spoločnost splatiť svoje záväzky? Z vlastných zdrojov alebo opätovným požičaním si? Existuje možnosť predať cenný papier pred splatnosťou niekomu inému cez takzvaný sekundárny trh?



Príklad rizikového dlhopisu - Saunia


Som fanúšik spoločnosti Saunia a pravidelný návštevník ich saunových centier a všimol som si, že ponúkajú investíciu do ich spoločnosti s lákavým zhodnotením.

Saunia má 14 wellness centier v Českej republike, 1 centrum na Slovensku a aktuálne expandujú do Viedne. Všetko krásne, avšak....


Spoločnosť Saunia láka na investovanie do ich dlhopisov veľmi štedrým úrokom až 12% ročne. A tu už je prvé zavádzanie v reklame, kedže základná sadzba je 9,9 % a zvyšok je inflačný bonus, na ktorý má investor nárok iba v prípade, ak by bola priemerná ročná miera inflácie v SR za predchádzajúci kalendárny rok aspoň 12 %. (čo nehrozí).

dlhopisy saunia s vynosom 12%
dlhopisy Saunia

Saunia na drobnejšie

Spoločnosť Saunia, ktorá sídli v Českej republike, má podľa posledných dostupných účtovných záznamov z polovice roku 2021 akumulované straty vo výške viac ako 300 miliónov českých korún (čo predstavuje viac ako 12 miliónov eur) a dlhy vo výške 0,5 miliardy CZK (čo je viac ako 20 miliónov eur).

Táto spoločnosť nie je len v strate, ale je aj významne zadlžená. Obzvlášť dôležitá je veľká suma, ktorú dlhuje, a vysoké úroky, ktoré môžu spoločnosť vážne ohroziť v budúcnosti.

Vydavaním nových a nových dlhopisov si Saunia kupuje čas, ale refinancovať dlhy nejde do nekonečna.

Podľa finstatu, Saunia SK s.r.o. má dokonca aj dlhy voči daňovému úradu.


Je rozumné požičiavať peniaze niekomu, kto sa topí v dlhoch? Je úrok 9,9% ročne adekvátny k riziku, ktoré sa podstupuje, pri kúpe dlhopisov takto zadĺženej spoločnosti?


Potenciál segmentu wellness a saunovania považujem v našom regióne za potencionálny, pretože trh v tejto oblasti ešte nie je plne zaplnený. Avšak, napriek tomu, že v tomto segmente existuje priestor na rast, hospodárske výsledky spoločnosti Saunia nie sú povzbudivé. Situácia sa zhoršuje aj vzhľadom na zvyšujúce sa náklady na financovanie a nadchádzajúcu krízu, pričom rastúce náklady na energiu môžu spoločnosť Saunia pochovať skôr, ako sa jej podarí plne využiť svoj potenciál.

Dlhopisy spoločnosti Saunie preto považujem za veľmi rizikové a vhodné iba pre "fajnšmekrov", ktorí sa neboja straty svojej investície a veria v budúcnosť tohto segmentu.

Investícia do dlhopisov Saunie by mala v takomto prípade predstavovať iba malý podiel v investičnom portfóliu investora.


Podobný názor na dlhopis Saunie má aj slovenský projekt zelenýdelfín.sk, venujúci sa skóringu firemných dlhopisov, ktorý vydal hodnotenie dlhopisov spoločnosti Saunie a považuje dlhopisy Saunie za veľmi rizikové a sú aktuálne dokonca najrizikovejšie z celého zoznamu 77 firemných dlhopisov, ktoré sa im podarilo doposiaľ zhodnotiť.


Arca Capital - najväčší bankrot dekády na Slovensku


Skupina Arca Capital je investičný holding rozkročený hlavne medzi Slovenskom a Českom. Na Slovensku sa odohráva konkurzné konanie s firmou Arca Capital Slovakia. To je ďalšia dôležitá časť skupiny Arca. Kauza Arca Investments je najväčším bankrotom posledných dekád. Arca si požičiavala hlavne prostredníctvom vysoko úročených zmeniek, ktoré nakoniec nezvládla splatiť. Veritelia do insolvencie prihlásili pohľadávky za 23 miliárd českých korún. Veľká časť tejto sumy sa týka Českej republiky.

Arca Capital je typický príklad nesplatenia korporátnych dlhopisov na slovenskom trhu.

V auguste 2020 skončila doba splatnosti emisie v hodnote približne 25 miliónov €. Spoločnosť ich však nebola schopná ich splatiť a investorom hrozí, že svoje peniaze neuvidia.

Problém sa dodnes nevyriešil, takže majitelia dlhopisov viac ako 1,5 roka po dátume splatnosti nevedia, čo bude s ich investíciami. Aktuálne prebieha pokus o reštrukturalizáciu zadlženej spoločnosti.



Diverzifikovať, diverzifikovať, diverzifikovať


Riziko investície do korporátnych dlhopisov spočíva najmä v tom, že takáto investícia dostatočne nerozkladá riziko a problémy jednej spoločnosti potom môžu pre investora znamenať katastrofu.

Alternatívou môže byť napríklad investovanie do rôznych fondov, ktorých hodnota závisí od kondície viacerých firiem a problémy jednej z nich nemusia pre investorov znamenať zásadný problém a výrazné znehodnotenie investície.


Samozrejme, korporátny dlhopis môže byť legitímny spôsob, akým firmy financujú svoje aktivity a investícia do takýchto dlhopisov môže priniesť želané výsledky.

Vo všeobecnosti platí, že tieto cenné papier ponúkajú relatívne vyšší výnos, no je s nimi spojené aj relatívne vyššie riziko. Preto by každý investor mal uvažovať nad tým, či je ochotný a schopný toto riziko znášať.



Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page